Masz cukrzycę? Zastanawiasz się co dalej? Poznaj niezbędnik wiedzy o cukrzycy.

 

  1. Staraj się unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG)
  2. Skonsultuj z lekarzem najlepszy dla siebie rodzaj aktywności i wprowadź do swojego harmonogramu minimum 30 minut aktywności dziennie
  3. Unikaj smażenia potraw mięsnych. Wybieraj je w formie duszonej lub pieczonej
  4. Zrezygnuj z panierek i sosów
  5. Staraj się wybierać jak najczęściej warzywa, pamiętając o tym, że surowe mają najniższy IG. Jeśli je gotujesz, to al dente.
  6. Mierz regularnie poziom glukozy we krwi
  7. Słodycze podnoszą poziom glukozy we krwi – unikaj ich
  8. Unikaj alkoholu
  9. Cukrzyca jest chorobą, która może nieść ze sobą wiele powikłań – choroba nerek, uszkodzenie wzroku, zaburzenia układu krążenia, stopa cukrzycowa – prowadzących do udaru oraz zawału.

 

Wybór glukometru

Przy wyborze glukometru należy kierować się własnymi, indywidualnymi potrzebami. W przypadku słabego wzroku warto wybrać glukometr z dużym ekranem i wyraźnymi przyciskami. Wszystkie funkcje powinny być użyteczne, jednocześnie nie utrudniając obsługi urządzenia.

 

Paski testowe

– są zawsze jednorazowego użycia

– trzeba pilnować ich terminu ważności

– należy przechowywać je wyłącznie w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowanie, unikając światła słonecznego

– paski testowe są dedykowane do konkretnego glukometru

 

Nakłuwacz

– jest urządzeniem automatycznym służącym do nakłuwania palca w celu pobrania próbki krwi

– służy wyłącznie do osobistego użycia

– jest wielokrotnego użytku

– współpracuje z konkretnymi lancetami

Do nakłucia nie wolno wykorzystywać samej igły, bez użycia nakłuwacza, aby uniknąć zbyt głębokiego nakłucia. Nakłuwacz zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia ostrza, umożliwia regulację głębokości nakłucia i sprawia, że pobranie próbki krwi do badania jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

 

Wymiana lancetu

Ostrze lancetu już po jednym użyciu w dużym powiększeniu posiada wyraźne ślady odkształcenia. Dlatego należy wymieniać go po każdym użyciu, aby:

– zwiększyć komfort badania dzięki mniej bolesnemu uzyskaniu próbki krwi

– zwiększyć wiarygodność wyniku wykonanego badania

– zmniejszyć ryzyko zakażenia, które gwarantuje wyłącznie zapakowany oryginalnie i fabrycznie zabezpieczony lancet

 

Badanie glikemii glukometrem – niezbędne elementy

– glukometr oraz dedykowanie paski testowe

– nakłuwacz oraz jednorazowy lancet

– bieżąca woda oraz ręcznik

– dzienniczek samokontroli do zanotowania wyniku lub aplikacja mobilna zainstalowana na telefonie/tablecie (np.: Istel Health)

 

Przygotowanie do badania

Po przygotowaniu zestawu opisanego powyżej można przystąpić do badania poziomu glukozy. Należy pamiętać o częstotliwości wykonywania pomiarów ustalonej przez lekarza lub edukatora diabetologicznego. Przed pierwszym badaniem należy dokonać wstępnych ustawień glukometru kierując się informacjami zawartymi w instrukcji użycia.

 

Prawidłowe przeprowadzenie badania poziomu glukozy

  1. Dokładne umycie i wytarcie rąk

Nie należy dezynfekować miejsca planowanego nakłucia. Przed badaniem wystarczy dokładne umycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Warto wymasować palec, który planuje się nakłuć, aby usprawnić przepływ krwi. Przed nakłuciem należy dokładnie wytrzeć dłonie (woda na dłoni może rozcieńczyć kroplę krwi wpływając na wynik).

 

  1. Przygotowanie nakłuwacza

Po włożeniu jednorazowego lancetu do nakłuwacza oraz wyborze głębokości nakłucia, należy naciągnąć przycisk napinający w celu przygotowania nakłuwacza do nakłucia.

 

  1. Włożenie paska testowego do glukometru

Po wsunięciu paska testowego do glukometru (zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji użycia) glukometr włączy się automatycznie. Należy pamiętać o szczelnym zamknięciu opakowania natychmiast po wyjęciu paska testowego.

 

  1. Nakłucie palca oraz pobranie próbki krwi

Wybrany, dokładnie wymasowany palec, nakłuwamy przykładając nakłuwacz do bocznej części opuszki palca. Nie powinno się nakłuwać palca wskazującego oraz kciuka, ponieważ te palce służą do chwytania. Ważne, aby krew wypłynęła samoistnie. Warto zwrócić uwagę, jakiej próbki krwi wymaga używany glukometr. Większość osób uzyskuje bez problemu kroplę krwi poniżej 1 mikrolitra (µl) (dla przykładu glukometr Abra Smart BT wymaga próbki krwi 0,5 µl).

 

  1. Naniesienie próbki krwi na pasek testowy

Glukometr z umieszczonym paskiem testowym należy przyłożyć do nieruchomo trzymanego nakłutego palca. Okienko potwierdzenia na pasku powinno zostać w całości wypełnione próbką krwi.

 

  1. Wynik badania poziomu glukozy

Gdy okienko potwierdzenia wypełni się w całości krwią, glukometr rozpocznie odliczanie, a następnie na ekranie pojawi się wynik poziomu glukozy. Zostanie on automatycznie zapisany w pamięci urządzenia. Wynik badania powinno się także zapisać w papierowym dzienniczku lub przesłać do aplikacji mobilnej (np. aplikacji Istel Health).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email